Co to jest stopa moczanowa?

Co to jest stopa moczanowa?

Stopa moczanowa to objaw świadczący o poważnym schorzeniu stawów jakim jest dna moczanowa. Jest to choroba, która powstaje na skutek upośledzenia funkcji metabolicznych w organizmie. Nadmiar kwasu moczowego we krwi odkłada się w postaci złogów w tkankach miękkich, przyczyniając się do powstawania nieestetycznych i bolesnych zmian.

Rozpoznanie stopy moczanowej

Choroba na samym początku rozwija się bardzo niewinnie: odczuwamy drobny ból dużego palca u stopy lub krostki pojawiające się w jego okolicy. Bagatelizujemy ten stan nie mając pojęcia, że takie objawy mogą świadczyć o zachorowaniu na dnę moczanową. W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie obserwować swój organizm i w przypadku nasilenia objawów – niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Objawy stopy moczanowej

Stopa moczanowa to bardzo bolesne zapalenie stawu w okolicy dużego palca. Skóra wokół stawu jest silnie zaczerwieniona, pojawiają się guzki wypełnione kremową mazią. Występuje silny obrzęk, uczucie bolesności oraz wrażliwość na jakikolwiek dotyk. Objawy te dotyczyć mogą również stawu skokowego, kolanowego, stawu kości stępu lub innych palców. Schorzenie w niektórych przypadkach obejmuje również okolice stawów kończyn górnych. Z reguły atakuje tylko jedno miejsce.

Rozpoznanie

Jeśli zaobserwujemy jakikolwiek z powyższych objawów powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który oceni nasz stan zdrowia oraz zleci niezbędne badania. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia ponieważ prowadzi ono do poważnych chorób nerek oraz przewlekłego i ostrego zapalenia stawów.

Leczenie

Polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz zmniejszających wytwarzanie kwasu moczowego. Niezbędna również jest zmiana sposobu odżywiania się. Należy ograniczyć przyjmowanie produktów wysokobiałkowych.

Wykluczyć z menu należy alkohol, mocną kawę i herbatę na rzecz wody mineralnej i delikatnych naparów ziołowych.

Natalia Herzog

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: