Jakie badania przeprowadzić aby mieć pewność co do przyczyny trapiących dolegliwości? Diagnozowanie dny moczanowej należy zacząć przede wszystkim od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Zdarza się, ze diagnoza pada już po wstępnym, dokładnym badaniu lekarskim i wywiadzie.
Kolejnym etapem powinno być zlecenie badania moczu i krwi. Dzięki temu można sprawdzić ogólny poziom kwasu moczowego w organizmie. Nie zawsze jednak daje jednoznaczne wyniki.
Pewną metoda diagnozy jest pobranie płynu stawowego z zaatakowanego stawu. Lekarz wprowadza długą igłę do zajętego stawu a następnie za pomocą strzykawki pobiera znajdujący się w nim płyn. Substancje bada się pod mikroskopem, a wykrycie w niej kwasu moczowego zazwyczaj świadczy o chorobie.
W późniejszych etapach choroby przeprowadzane jest badanie RTG zajętego stawu, w celu wykrycia ewentualnych guzków i zmian. Postępująca, nieleczona dna prowadzi do odkładania się kwasu moczowego zazwyczaj w okolicach stawów i tworzenia tam guzów i niewielkich uszkodzeń. Wszelkie nieprawidłowości pacjenci powinni zauważać już sami w domu.
Częstą przyczyną postępowania choroby jest brak interwencji chorego. Jeśli jednak napady bólu są regularne i trwają więcej niż parę godzin, dodatkowo pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, należy natychmiast udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.