Wpływ odżywiania na zdrowie, kondycję i samopoczucie człowieka jest ogromny. Troska o zachowanie właściwej i funkcjonalnej diety pozwala dłużej cieszyć się doskonałą formą, zgrabną sylwetką i lepszym stanem zdrowia.
Im wcześniej stosuje się podstawowe zasady zdrowego odżywiania, tym więcej korzyści można wynieść, jednak na zmiany nawyków żywieniowych nigdy nie jest zbyt późno, a w przypadku wielu chorób pozwalają złagodzić uporczywe dolegliwości.
Artretyzm należy do tych grup chorób, których leczenie jest złożone. Co więcej powszechnie uznaje się, że jest to schorzenie, którego nie można w pełni wyleczyć za pomocą współcześnie dostępnych metod. Odpowiednia profilaktyka i leki wspomagające zwalczanie niektórych objawów, to jedyny znany i najskuteczniejszy sposób na zahamowanie postępu choroby i zminimalizowanie jej negatywnych skutków.
Utrzymanie właściwej diety to według lekarzy niezwykle ważna kwestia w przypadku chorych na artretyzm. To co najważniejsze, dieta ta powinna być przestrzegana przez cały czas, a nie tylko i wyłącznie w czasie ataków chorobowych. Eliminacja z menu pacjenta produktów najbardziej dla niego szkodliwych i zastąpienie ich bardziej przyjaznymi dla zdrowia i kondycji, nie tylko pozwoli zniwelować objawy chorobowe, ale i przyspieszyć cały proces rekonwalescencji.
Chorzy na artretyzm powinni wzbogacić swą codzienną dietę o produkty takie jak: nabiał (w dowolnej postaci z wykluczeniem tłustej śmietany oraz żółtych serów), chude wędliny i mięsa (kurczak, indyk, cielęcina), warzywa oraz owoce. Ważne jest także zapewnienie choremu odpowiedniej ilość płynów przyjmowanych każdego dnia, najlepiej w postaci wody mineralnej, która wspomaga pracę nerek i pomaga pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego z ustroju.
Najbardziej szkodliwymi składnikami pokarmowymi są te, które zatrzymują wodę w organizmie lub zaburzają przemianę materii. Z diety chorego należy więc wykluczyć sól, alkohol, smażone i tłuste potrawy, majonez, a także ziemniaki, ryby i grzyby.