Artretyzm to choroba, która skutecznie utrudnia życie codzienne, a chorym towarzyszy nieustanny strach przed kolejnym atakiem. Chorzy zmagający się ze skazą moczanową są narażeni na tzw. ataki dny. Są to momenty, w których stan zapalny wywołany odkładającymi się kryształkami kwasu moczowego, atakuje określona miejsca, najczęściej są to stawy.
Wyróżnia się zatem różne rodzaje ataków, w zależności od tego, który staw został zaatakowany.
Atak dny
Wywołany stan zapalny wiąże się z ogromnym bólem, który ciężko pokonać. Atak taki trwa kilka dni, a nawet kilka tygodni! W tym czasie można zaobserwować opuchliznę oraz zaczerwienienie w obrębie stawu. Na ból najlepiej podziałają leki przeciwzapalne, które przepisze lekarz. Dodatkowo, można stosować zimne okłady, jeśli tylko ból na to powala.
Częstotliwość ataków można jednak zmniejszyć stosując dietę ubogą w puryny, oraz ograniczając spożywanie alkoholu. Dodatkowo, warto pić dużo płynów, najlepiej wody, oraz być pod stałą opieką lekarza pierwszego kontaktu.
Aleksandra Wiktor
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.