Skąd się bierze artretyzm?

Skąd się bierze artretyzm?

Artretyzm to choroba, która odbiera z czasem pełną sprawność ruchową. Skąd się bierze artretyzm?

Artretyzm – choroba stawów

Ta choroba jest zwana także dną moczanową. Dotyka zarówno kobiety i mężczyzn, szczególnie w wieku starszym. Jest dość podstępna, ponieważ w wielu przypadkach rozwija się przez lata, nie dając żadnych objawów. Nadchodzący nagle ból ciężko powstrzymać. Gdy choroba rozprzestrzeni się na cały układ stawowy, ciężko ją leczyć. Znacznie częściej, na artretyzm chorują panowie, na co duży wpływ ma tryb życia i sposób odżywiania. W wysokiej grupie ryzyka znajdują się także kobiety po menopauzie.

Skąd się bierze artretyzm?

Wszystko zaczyna się w głębi organizmu człowieka. Zbyt duża ilość produkowanego kwasu moczowego prowadzi do problemów z jego krystalizacją. Kryształki odkładają się w stawach i tkance okołostawowej, narastając wraz z upływem czasu. Powodują rany tkanki, co wywołuje stan zapalny stawów. W rezultacie, osoba chora na artretyzm odczuwa silny ból. Przyczyny mogą być różne. Niewłaściwe odchudzanie, zła dieta, cukrzyca, nadciśnienie czy też otyłość – to tylko niektóre z przykładów. Wiele osób nie zauważa niepokojących objawów, bądź ich nie odczuwa. Stąd późne wykrywanie choroby i długotrwałe leczenie stawów. Wieprzowina, tłuste potrawy, alkohol i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby.

Jak przeciwdziałać chorobie?artretyzm-przeciwdzialanie

W celu zapobiegania rozwojowi artretyzmu, warto wprowadzić kilka zmian do swojego życia i właściwie zadbać o zdrowie. Należy pamiętać o rozsądnym odchudzaniu i wypijaniu przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Dietę najlepiej ustalić z lekarzem lub dietetykiem. Nie można popijać wieprzowiny alkoholem i ograniczyć jej spożycie. To samo dotyczy tłustych potraw. Lepiej zmienić je na zdrowe warzywa i owoce. Ćwiczenia fizyczne pomagają w zachowaniu pełnej sprawności. Siedzący tryb życia, zastąpmy więc aktywnym. Ostatni posiłek należy spożywać około 4 godzin przed snem, co pozwoli na wydalenie kwasu moczowego i zapobiegnie jego odkładaniu w stawach.

Artretyzm to poważna i bolesna choroba. Zamiast cierpieć z powodu problemów ze stawami, lepiej zmienić życiowe nawyki i dłużej cieszyć się zdrowiem.

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: