Soczewki przeznaczone dla astygmatyków

Lensabl z Unsplash
Lensabl z Unsplash

Jeszcze do niedawna soczewki kontaktowe były tylko marzeniem dla osób z astygmatyzmem. Musiały one nosić okulary, co w wielu przypadkach jest dużym dyskomfortem. Dzisiaj jednak istnieją soczewki, dzięki którym pacjenci z astygmatyzmem mogą zrezygnować z okularów.

Soczewki kontaktowe — astygmatyzm

Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, astygmatyzm wymaga zastosowania szkieł w kształcie torusa — odmiennych od standardowych soczewek. Soczewki tradycyjne są w kształcie sferycznym. Specyficzne zakrzywienie soczewek dla astygmatyków sprawia, że moc refrakcyjna jest odmienna w różnych rejonach soczewki. Tym samym, można ją tak dopasować, aby odpowiadała krzywiznom rogówki lub soczewki oka, które odpowiadają za zaistnienie astygmatyzmu: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm

Rodzaje soczewek dla astygmatyków

Astygmatyzm występuje zwykle w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Dlatego też soczewki na astygmatyzm najczęściej korygują również którąś z tych wad. Różnorodność tego typu soczewek jest dziś już taka sama jak w przypadku szkieł sferycznych. Pacjenci mogą zakupić soczewki jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Ponadto, mają również możliwość wyboru kolorowych soczewek zmieniających barwę oczu.

Jak nosić soczewki dla astygmatyków

Standardowa soczewka korygująca zwykle podczas użytkowania nieznacznie zmienia położenie w oku. W przypadku soczewek przeznaczonych dla astygmatyków jest to niedopuszczalne, gdyż po przesunięciu od razu przestają pełnić swoje funkcje. Dlatego też producenci stosują skomplikowane zabiegi, takie jak np. odcięcie dolnej części szkła, co ma zapewnić nieruchomość soczewki w oku.

Tekst partnera

*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: