Ostry ból w wyniku stanu zapalnego wywołanego atakiem dny można leczyć. Czy istnieją domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości i kontrolowanie wytwarzanego kwasu moczowego? W przypadku ataku dny, chory staw należy unieruchomić i ułożyć względnie wysoko. Często jest tak, że silny ból uniemożliwia jakikolwiek ruch, a nawet styczność zaatakowanego stawu z jakąkolwiek powierzchnią, nawet pościelą. Jeśli jednak ból na to pozwala, można stosować na to miejsce okłady, np. chłodzące, zawijając kostki lodu w ręcznik.
Aby złagodzić objawy i zapobiec kolejnym napadom należy spożywać produkty, które maja na celu zwolnienie produkcji kwasu moczowego. W diecie niezbędne będą węglowodany złożone (otręby, płatki owsiane, ziarna zbóż, soczewica oraz dużo owoców (truskawki, jagody) i zielonych warzyw. Należy pić spore ilości płynów, zwłaszcza wody, jednak unikać przy tym spożywania alkoholu.
Pomoże rzucenie palenia i aktywność fizyczna. Trzeba jednak uważać, bo zbyt duży wysiłek może doprowadzić do ataku dny. W posiłkach powinno się ograniczyć mięso i całkowicie wyrzucić produkty bogate w puryny, np. podroby, fasolę czy szpinak. Mimo dobroczynnego wpływu na organizm prawidłowej diety i aktywności, nie należy zapominać o konsultacjach z lekarzem i w razie konieczności poddać się leczeniu farmakologicznemu.; ABC dny moczanowej
*Treści zawarte na serwisie Artretyzm.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Artretyzm.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.